mikroAlgi – energia przyszłości z przeszłościąCo to są Algi?

Algi są prostymi jednokomórkowcami o mikroskopijnej wielkości kilku mikronów. Występują także duże algi o kształtach drzewiastych ze zorganizowaną strukturą tworzące prawdziwy podwodny las. Na naszej planecie w morzach i wodach słodkich żyje łącznie około 23000 rodzajów alg. Większość z nich istnieje od zamierzchłych czasów. Mimo, że w Japonii i Chinach algi są znane od dawna to w Europie dopiero w połowie XX wieku pojawiły się pierwsze opracowania naukowe na ich temat. Od tego czasu wiedza o niezwykłych właściwościach alg znacznie się wzbogaciła. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje alg: słodkowodne i morskie.

Algi morskie charakteryzują się dużą zawartością białka oraz jodu. Duża zawartość jodu jest głównym elementem różniącym algi morskie od słodkowodnych. Zasolenie wody gra ważną rolę w koncentracji składników odżywczych w komórkach alg. Algi słodkowodne charakteryzują się szczególną koncentracją ważnych substancji odżywczych. Ich bezcenne białka pozwalają na szybką odbudowę i regenerację zniszczonych komórek oraz tkanek organizmu. Algi te doskonale nadają się do hodowania, gdyż namnażają się z zawrotną prędkością. Z alg korzystają profesjonalni sportowcy jako świetne źródło łatwo przyswajalnego białka, które jest łagodniejsze dla układu pokarmowego i przede wszystkim nie obciąża nerek tak jak białka pochodzenia zwierzęcego.

http://tnij.org/elektrownia_na_algi

Porównanie elektrowni atomowej i trzydziestu elektrowni zasilanych algami (łącznie o takiej samej mocy):

Elektrownia atomowa:
moc: 1200 MW
koszt: okay. eight mld euro
czas budowy: siedem lat (plany w Polsce: 2015-2022)
paliwo: konieczny import paliwa jądrowego, np. uranu
dystrybucja energii: ogromne straty powstają podczas jej transmisji w jakimkolwiek miejscu nie powstanie elektrownia, potrzebne będzie przesyłanie energii na ogromne odległości
emisja gazów cieplarnianych: zerowa
wady: ciągle nierozwiązany problem składowania zużytego paliwa jądrowego

30 małych elektrowni z alg:
moc: 1260 MW
koszt: okay. 4,two mld euro
czas budowy: trzy lata
paliwo: energia słoneczna, dwutlenek węgla, fosforany i azotany (np. ze ścieków)
dystrybucja energii: 30 elektrowni z alg może być równomiernie rozmieszczonych w całym kraju, dzięki czemu minimalizuje się straty energii podczas przesyłów
emisja gazów cieplarnianych: zerowa

Aby uzyskać taką samą moc z biopaliwa tradycyjnymi metodami, trzeba by zasiać forty five tys. hektarów rzepakiem. Plantacja z alg zajmie tylko pięć hektarów.

http://www.program-rozwoju.pcz.pl/dokumenty/konferencja/artykuly/eighteen.pdf


Post time: Sep-29-2016